Ücretlerde cinsiyet ayrımcılığını azaltmak için ücretsiz testler

Ücretlerde cinsiyet ayrımcılığı maliyetli bir iştir. Türkiye’de % 20 ücret farkı, 30 yıllık dönem içerisinde bir kadının gelirini önemli oranda düşürür. Kadınlara, erkeklere ve işverenlerine yardımcı olmak için, biri çalışanlar, diğeri işverenler için olmak üzere iki test hazırlanmıştır. Her ikisi de ücretlerde cinsiyet ayrımcılığının nasıl azaltılacağının hızlıca anlaşılmasını sağlar.

 
 
Ücretlerde cinsiyet ayrımcılığının en büyük kısmının sebebi endüstri ve meslek seçimidir. Bunun ardından, kişinin, ekstra eğitim seçeneklerinden yararlanarak kazanma kapasitesini güncel ve iyi durumda tutması önerilir. Bunun yanında, işe devam etmek kişinin kazanma kapasitesini artırır. Çocuk sahibi olmak planlandığında işten çıkmak, birkaç yıl sonra iyi ücret sunan bir işe geri dönmeyi çok zorlaştırır. Uygulamada, çocuklu kadınlar sadece daha az çalışmakla kalmaz, aynı zamanda ekstra eğitim için daha az seçeneğe sahip olur ve dolayısıyla daha iyi bir kariyer şansı azalır. Bu yüzden, artan ücret farkı, tercihlerin bir bileşkesidir. Çalışan testinde bu kariyer tercihleri vurgulanmaktadır.

İşverenler testi daha hukuki hususları içerir. Bir işveren olarak, cinsiyet ayrımcılığıyla suçlanmak istemezsiniz.
  • Ancak, eşit iş için eşit ödemenin yapıldığından nasıl emin olacaksınız?
  • ILO ve AB yönetmeliklerine nasıl uygun davranacaksınız?
  • İşte cinsel tacizden nasıl sakınılır?
  • Çalışanlarından birisi hamileyken cinsiyet ayrımı yapıyor olarak ayıplanmaktan nasıl sakınılır?

Böylece, Maascetveli.org ve WageIndicator tarafından çevrim içi olarak sunulan cinsiyet testi, işverenlerin maliyetli hatalardan ve utanç verici durumlardan sakınmalarına yardımcı olur.


 
loading...
Loading...