Cinsel Taciz ve Evde Çalışanlar

Konu iş yerinde kötü muamele olduğunda, evde çalışanlar en hassas durumda olan kişiler arasında yer alıyor. Soyutlanmış bir alanda çalışmaları (evde tek başlarına kalmaları) ve işlerinin niteliği (genellikle vasıf gerektirmeyen işler) nedeniyle, evde çalışan kişiler, uzun çalışma saatlerinden standardın altında ücretlere kadar birçok adil olmayan muameleye ve istismara maruz kalır. Dünya genelinde evde çalışma üzere işe alınan çoğu kadın ve genç kız birçok kötü muamele ile karşı karşıya kalır. Cinsel taciz de evde çalışan kişilerin maruz kaldığı kötü muamelelerden biridir.

Cinsel taciz, işveren veya evde yaşayan başka bir kişinin cinsel içerikli şaka veya yorumlar yapmasını, evde çalışan kişinin kıyafetleri ya da vücudu hakkında yorumda bulunmasını, ıslık çalma veya laf atma gibi kaba sesler çıkarmasını, evde çalışan kişiye dokunmasını ya da bu kişiyi okşamasını, evde çalışan kişinin işine devam etmesi karşılığında bu kişiden cinsel taleplerde bulunulmasını ve tecavüzü içerebilir.

Evde çalışan kişiler soyutlanmış bir ortamda çalıştıklarından, nadiren kendilerine şahit olacak biri olduğundan ve nihayetinde iş fail ile bu kişilerin ifadelerine kaldığından, evde çalışanların bu tür olayları bildirmesi oldukça zordur. Evde çalışan kişiler, aynı zamanda cinsel tacizi bildirmeleri halinde işten kovulmaktan da korkarlar.

Çalışma ortamı (İK departmanı gibi birimlerin bulunmaması, vs.) nedeniyle, evde çalışan kişinin maruz kaldığı cinsel tacizin ceza gerektiren suç olarak bildirilmesi gerekmektedir. Ancak misilleme, işi kaybetme ve ciddiye alınmama korkusu nedeniyle mağdurlar bu çözüme nadiren başvurur.

Evde çalışanlar da nihayetinde çalışandır ve cinsel taciz içermeyen bir iş yerinde çalışma hakkına sahiptir.

loading...
Loading...